Jak se jako produkťák průběžně vzdělávat a zlepšovat?
Práce PM umí být v hodně firmách pořád vágní na definici, čistě projekťácká nebo scrum masterská a dobrých product leaderů taky není na každém rohu spousta.
Dává proto smysl se vzdělávat primárně samostatně. Sepsal jsem sem zdroje, které sám sleduji a doporučuji ostatním.
Kromě klasického čtení od Cagana (Inspired, Empowered), různých “checklist” knih a mega úspěšných byznys příběhů (ve kterých vždy zapomenou zmínit šílené množství brutálně tvrdé práce a omylů, pot a vyhoření tuny lidí), jsou tu další super zdroje.
Youtube mock interviews
Nejmocnější tool na to si dokola opakovat o čem je práce PM — interviews PM na Youtube. Jedním ze super zdrojů je třeba ExponentTV (a on vám yt pak sám začne doporučovat další).
Jsou tam hodiny rozhovorů s produkťáky nad smyšlenými úkoly. Vidíte nahlas přemýšlení cizích lidí a to je ta nejlepší škola. Vy si z toho můžete vyzobat co se vám líbí a začít to používat v praxi.
Určitě se vám honí hlavou, že jsou to hezké teoretické věci, ale v reálu k ničemu. Ano, celý úkol takhle obvykle nikde k řešení nedostanete, ale o to nejde. Jde o způsob přemýšlení a strukturování rozhodování ještě než se dostane k samotnému solutioningu— a to je věc, kterou denně při své práci použijete. Ať už po vás bude chtít někdo konkrétní feature nebo vyřešit nějaký komplexnější problém.
Online kurzy product managementu
Na internetu jsou vzdělávací kurzy product managementu a klidně i na hlubší témata jako jsou roadmapy, stakeholder management, okrs atp.
Příkladem mohou být kurzy udemy.com.
Cizí meetingy
Ať už je to meeting marketingu, planning jiného týmu nebo čtvrtletní overview, vždycky je super tam zajít a tiše koukat na to, jak popisují a řeší problémy. Běžte třeba tam, koho lidé z firmy nejvíc milují. Nebo tam, kde se nejvíc plní cíle.
Mně osobně se často objevila spousta heureka momentů, které si má smysl zapsat a příště na ně sám myslet. Je to z kategorie “captain obvious things we always forget”.
Expert v doméně
Není hodnotnějšího člověka než toho, kdo zná svou doménu. Začněte si zjišťovat, jak se rozhoduje marketing, jak funguje sales. Co zákaznická podpora. Začněte si zjišťovat víc o samotném byznysu — kde a jak se vydělávají peníze a proč to není jinak. Sledujte trendy na trhu a konkurenci a přemýšlejte, co je za tím za rozhodnutí. Bavte se s uživateli, pokud už to neděláte v rámci pravidelného discovery.
Všechno tohle vám pomůže se lépe rozhodovat, strategicky nebo takticky plánovat a dodá velmi důležitou sebedůvěru v dalších konverzacích s vašim šéfem.
Automatizujte svou práci
Aplikujte produkťácký přístup na svou denní rutinu — a automatizujte ji. Ať už to jsou různé agendy, updaty, remindery nebo reporty, vymyslete, jak zařídit, abyste je nedělali dokola znovu. Zkrátka cokoli pravidelného.
V denním ruchu nad produktem, do kterého mluví spousta lidí, je udržet hlavu v chodu náročný. Tohle cvičení vám pomůže osahat si nové aplikace, postupy a vy sami jste bossem. Navíc to ostatní produkťáci u vás v týmu budou žrát a okopírují to :)
Články na medium
Medium umí každý den posílat notifikaci na vybrané tagy, takže product management je jasná volba.
Články mají různou kvalitu, pokud jste ale v PM začátečník, pomůže vám to budovat si návyky a chápat rozsah role.
Stejně jako medium, i reddit má svou PM sekci. Denně se tam objeví spousta témat od úplných začátečníku po zkušené profíky. Lidé tam probírají nástupy do svých rolí, špeky z hiringu nebo scope práce.
Opět je to fajn zdroj na ujasnění vlastního názoru + ego boost pokud se podaří někomu dobře poradit.
A co dalšího fungovalo vám?
Podělte se do reakcí, rád to i s odkazem doplním do článku.
A přidat se můžete také do slacku produkťácké komunity.