Transparentní a upřímná firma aka Nebuď manažerská mrdka

Jakub Brabec
4 min readApr 7, 2021

Makáš v managementu a protože seš prostě nejlepší, vše co se má dělat rozmýšlíš ty a všichni pod tebou to už jen odmakají. Jsi superhvězda, přišel jsi na TO! Buď jsi genius nebo jsi se na něco vysral a pak to nahonem hrotíš ať není průser. Ale důležitý je, že ty máš tu power.

Tlačíš na rychlost, vždyť je jasný co se dělá, ty to přece víš. Seš frustrovanej, že to trvá, házíš blame na lidi, jsou neschopný. Potřebuješ push, potřebuješ projekťáka, protože vidíš, že jsou neorganizovaný a neví co se neřeší. Vždyť je to tak jasný! Nasranej je pomlouváš v kuchyňce.

Hurá, je to hotový. O 3 měsíce později než jsi chtěl, ale to ti neva, protože už tě to nezajímá. A ono to stejně asi neperformuje jak má, ale být to před 3 měsícema, bude to fungovat úplně jinak. Teď máš důležitější téma, který se musí stát.

Gratuluji, jsi manažerská mrdka.

Pokud ti na tom nepřijde něco divného, tak věř, že jsi způsobil tohle:

  • vyhodil jsi oknem čas a peníze firmy
  • zpomalil jsi rozvoj firmy v budoucnu
  • urychlil jsi růst konkurence
  • znechutil jsi job spoustě lidem a znesnadnil hiring
  • zvýšil návštěvnost stránek startupjobs.cz

Nebuď manažerská mrdka

Základní problém je v tom, že se snažíš udělat sám sebe nenahraditelným. Tvoje ego sbírá všechny úspěchy a po jiných šlape za chyby.

Je to v tobě. Děláš to blbě.

Když stavíš lidi před jasné úkoly, děláš z nich nemyslící jedince. Jejich mozek je zamčený ve focusu na konkrétní úkol a jeho dodání.

Jejich job je v tu chvíli delivery a ne řešení problémů.

Co tvoje firma nebo oddělení dělá? Software vývoj? Prodává pleny? Kreslí weby? To asi ne. Tvoje firma primárně řeší problémy, za to tě zákazníci platí. A o těch problémech musí vědět všichni.

Transparentní a upřímná firma

Problémy zákazníků musí probublat i k člověku s “nejnižším” postavením ve firmě. Každý musí mít možnost přečíst si brief, zákaznický feedback, vidět hodnocení, obchodní nabídku nebo analýzu.

Jedině tak donutíš lidi přemýšlet a řešit je problémy, které po cestě přijdou. Budeš nahraditelný nebo alespoň zastupitelný. Firma pojede dál, lidé budou vědět co dělat, protože znají problém. Nezaseknou se na řešení.

Hotovo? Má k tomu každý z tvých podřízených nebo kolegů přístup, mluvíte o tom a bavíte se jak ty problémy řešit? Gratuluji, právě jsi udělal první krok k tomu nebýt manažerská mrdka. Položil jsi základ transparentní a upřímné firmy.

A hned se tví kolegové začnou ptát:

  • “No ale zákazník chtěl ještě tohle?”
  • “No ale kdybych to neudělal, zákazník nás opustí?”
  • “No ale proč bych neměl na dům přidělávat jaderný reaktor, když je to cool?”
  • “Proč jako firma rozvážějící jídlo nemůžem rozvážet i granule?”

Přijdeš na to, že musí vzniknout nějaké hranice.

Můžeš chtít změnit vesmír, ale to se nestane přes noc a proto musíš zařídit aby firma přežila než se ji to povede. A když myslím firmu, nemyslím jen finanční výsledky, ale i lidi.

Tomu pomůže vize a focus.

Čeho chcete jako firma dosáhnout během dvou let? A pěti? A deseti? V čem je ten největší potenciál a co je to, v co věříš?

Sepiš takovou vizi a přilož ji k transparentní komunikaci od zákazníků. Pravidelně ji nahlas opakuj. Validuj proti ní nápady přicházející od klientů a z firmy a uč to i ostatní.

A jednou za pár měsíců se k ní vrať a zamysli se, jestli pořád dává smysl, nebo jestli se svět změnil.

Takže teď už:

  • Tví lidé znají zákazníky a jejich aktuální problémy, protože k nim mají jednoduchý přístup
  • Umí se snáz rozhodnout jaké problémy řešit, protože znají vizi a mohou si zkontrolovat, jestli do ní zapadají
  • Firma / tým má vizi, kterou může komunikovat, aby zákazníci nebo ostatní teamy pochopili, o co se snažíte

To poslední, co chybí, je focus.

Vize sama je málo, protože je neurčitá a široká. Je to základ, ke kterému potřeba i něco strategie a taktiky. Je potřeba vytvořit focus na konkrétní část toho, čeho chceš dosáhnout — aby to celé fungovalo jako namazaný stroj.

V rámci vize připrav strategii, která zúží zaměření firmy nebo týmů. To jim ještě víc usnadní vyfiltrovat správné problémy nebo jejich řešení. Vyhneš se tak stavu, kdy se řeší problémy, které sice do vize firmy zapadají, ale je na ně třeba příliš brzy.

Strategii pravidelně reviduj. Strategie se nemění každý týden, pokud nepřijde nějaká neočekáváná událost (jako byl covid-19 pro travel).

Součástí přípravy strategie musí být cíl — čeho onou strategií plánuješ dosáhnout. Součástí tedy musí být OKRs — v souladu se strategií vydefinuj objectives a s key results nech přijít tvé týmy. Budou mít responsibility a ucítí ownership, což povede k lepším výsledkům a méně tvého micromanagementu. Jo a prvních pár pokusů o OKRs stejně vyfailuje, tak to nevzdávej.

Těhle pár základních věcí ti pomůže postupně měnit firmu na

  • plnou samostatných lidí s ownershipem a chutí řešit problémy
  • s otevřenou kulturou
  • spokojenými zákazníky
  • kde budeš mít i díky OKRs průběžný přehled o tom, jak se vyvíjí věci, na kterých skutečně záleží (opět opakuji: seznam dodaných features není ten goal)
  • kde můžeš odjet na dovolenou, protože neumřeš na micromanagement

Věř mi, že tohle tví podřízení ocení jako nic jiného. A bude to i důvod, proč s tebou zůstanou.

Nebuď manažerská mrdka.

--

--