Čtrnáctero produkťáka

Věci, který všichni známe, ale pořád si je musíme připomínat.

Jakub Brabec
8 min readFeb 22, 2022

V diskuzích u nás v cookielabu, u klientů nebo v produktové komunitě se dokola otáčí několik témat. Hodil jsem je z lehka na papír a přidal svůj pohled, který jsem nasbíral za svou kariéru v různých product-related pozicích. Doufám, že se v tom někteří z vás najdou a pomůže vám to utřídit myšlenky.

Calm down and breathe

Klasická situace — přiběhne šéf, že chce všechno hned. Slyší problém zákazníka a že ho musím rychle vyřešit. V 99% případů není nic urgentní tak moc, jak se na první pohled zdá. Často si na sebe stres a urgenci vytváříme my sami, protože jsme se neptali, o co jde a proč je to důležité.

Řekni šéfovi, že na to mrkneš a kdy to může být hotové mu řekneš později. Nauč se na malý moment zastavit a nadechni se (je vědecky prokázaný, že to funguje). Pokud nejde o byznys blocker, vždy existuje prostor pro to pochopit, o co jde. A až potom se rozhodnout, jak dál jednat. 2x měřit a pak řezat :-)

Všechny války nevyhraješ

Chytří a zapálení lidé si umí vždy představit, že jde něco dělat líp. Že jde něco udělat kvalitněji, že UX by šlo víc vyladit, marketing a zákaznickou dokonale syncnout a že jde udělat dokonalé zadání pro vývojáře. Že každá výzva, která na nás přistane, jde vyřešit stejně dobře.

V reálu to tak ale nefunguje. Musíme si vybírat války, které chceme vyhrát. Některých se účastnit vůbec nebudeme, v některých slepě splníme rozkaz velitele a v jiných budeme řešit strategii a taktiku.

Pokud se soustředíme na UX onboardingu za účelem zvýšení celkové konverze, chceme to mít promyšlené a hotové spíš kvalitně, než když si marketing skrz vedení vyhádá banner na HP.

Důležité je naučit se i delegovat, hezky to jako téma zase rozepsal Shreyas Doshi na jeho twitteru.

Bude toho hodně vždycky

Každý má názor na produkt. Na to co by měl ještě umět, co je špatně. Objevuje se konkurence, média slepě tlačí nové trendy a vyvolávají hypes. Lidé z firmy nechápou, že produktové týmy nemají slepě stavět features. Sales prodává věci, které neexistují. Vývojáři, kteří si přišli jenom zaprogramovat. Designer je snílek odtržený od reality a nikdy nemluvil s klientem. Šéfové nechápou, proč to ještě není, i když už jsi několikrát odprezentoval/a několikrát strategii. OKRs se obchází, protože se ráno někdo vzbudil s pocitem geniální myšlenky. Vždy se najde v leadershipu někdo, kdo dělá závěry nad produktem bez znalosti kontextu a vytváří tím stres.

Práce produkťáka není a nebude jednoduchá. Musíš umět balancovat potřeby zákazníků s byznys goaly, dělat stakeholder management, školit lidi, navazovat vztahy. Tuhle práci musíš mít skutečně rád/a a musíš umět odpočívat, abys měl/a energii na to řešit všechna ta hovna (a taky abys tu práci měl rád i dál).

Nauč se odpočívat a pomalu stav prostředí, ve kterém chceš pracovat. Ohni vztahy ve firmě tam, kde potřebuješ. Co ti brání vysvětlit ostatním jak funguje produktový vývoj a vysvětlit jim komplexitu? Proč některé věci nedeleguješ? Má smysl se zabývat tou drobnou věcí, když je tu téma, které může produkt vystřelit raketově?

Produkt je odraz tebe

Základním kamenem u produktu a jeho dovedností jsi ty. Ty jsi člověk, který zná klienty a ví, jak pracují s aplikací. Ty jsi ten, kdo stopne špatné UX nebo implementaci, i když už se to odsouhlasilo a postavilo.

Jsi poslední hradba rozumu. Tvá práce nekončí zadáním ticketu do Jiry. Je to těžká role, kdy neustále musíš přemýšlet kam se produkt ubírá a jak z toho vyždímat co nejvíc.

Nepolevuj dlouhodobě v kvalitě, vrátí se ti to jako bumerang a vnitřně sežere. Jednoho dne se probudíš vedle produktu, za který nebudeš pyšný.

Nikdo tě nedocení

Obvykle padají pochvaly za design, marketing kampaně, za včasný vývoj, za přesčasy…

Za to, že jsi strávil 30 hodin se zákazníky, s designerem otočil 2 možné varianty, spojil 4 oddělení ve firmě a pomohl jim nastavit procesy, že jsi domluvil třetí stranu, uhlídal kvalitní delivery software, po nocích interagoval s vývojáři, odřídil spuštění… tak za to tě nikdo nepochválí. Je to součást jobu.

Uč se radovat z malých krůčků, které se dějí. Čti si zákaznická hodnocení. Radost je, když se trefí milník. Radost je, když v datech vidím, že lidé používají produkt tak, jak jste to navrhli. Silný nástroj je dělat si pravidelné půlroční/roční summary, kdy člověk najednou pochopí, jak obrovské množství práce se zvládlo udělat.

Najdi si něco, za co si řekneš dobrá práce! Jinak lehce sklouzneš k imposter syndromu nebo vyhoření.

Jsi prezident i uklízečka

Produkťák je velmi flexibilní role a dělá zrovna to, co je potřeba po cestě za cílem.

V jednu chvíli jsi prezident, který spojuje společnost a představuje vize skvělé budoucnosti.

Hned na to jsi salesák v sáčku, který chodí po firmě a prodává ostatním oddělením změny, které bys chtěl udělat.

A nakonec drhneš kartáčkem poslední záhyby v toaletní míse, aby bylo UX, funkčnost v takové kvalitě, jako si přeješ. Do detailu procházíš fungování s lidmi se zákaznické, aby byli schopni poradit zákazníkům.

Nauč se ovládat všechny takové role a nauč se vnímat, kdy je která potřeba. Nechat se topit v detailech od vývojářů a designera je pro hlavu vždycky lehčí, ale je to skutečně to, co teď tvůj produkt potřebuje? Nemusíš se teď spíš změnit na salesáka?

Šéf nemá vždycky pravdu

Pokud děláš roli produkťáka chvíli, mám pro tebe překvapení: tvůj šéf nemá vždycky pravdu.

Odpovědnosti lidí ve firmě jsou různé, styl řízení je různý. Někdy se musí sprintovat a oželet kvalitu, někdy má smysl zpomalit a na kvalitu přitlačit.

Tvůj šéf (nebo šéf šéfa…) je nejspíš odpovědný za růst byznysu firmy. Nebo má rád produkt a dobré UX a chce být na něco hrdý. Sám přemýšlí nad tím, co udělat nebo změnit, aby to splnilo nějaký jeho goal.

Ať už je zadavatel kdokoli, to, že přijde jako alfa samec s požadavkem konkrétní funkcionality, ještě neznamená, že je to tak správně. Nemusí mít ten detail, nebavil se s klienty. Zamiloval si řešení, ne problém. Nerozumí UX nebo vývoji. Neví, že už na to existuje externí nástroj a nemusí se to vyvíjet interně.

Vždy platí pravidlo #1. Calm down and breathe. Každá věc, která ti přistane na stůl, je v cizím jazyce. Může být popsaná klingonsky a ty moravským dialektem.

Tvým úkolem je vždy do detailu pochopit úmysly za takovým požadavkem a zhodnotit, jestli je řešení navržené zadavatelem to nejlepší. Supr je k tomu pomůcka 5 proč.

NE! je rude

Každý článek o product managementu na internetu říká, jak důležité je říct NE. Přitom pokaždé, když ho řekneš, jsi přebitý na sílu nebo druhou stranu tak frustruješ, že už nikdy s ničím nepřijde.

Problém není v NE, problém je v tom jak se NE řekne.

Rázné NE! je špatné (pokud tedy nemusíš v rámci svých rolí být armádní velitel a přesně doručit jednu řízenou střelu). Pamatuješ, když ti rodiče na něco řekli ne a ty ses pak dokola ptal proč? V product managementu je to stejné, akorát že ty jsi ten rodič.

Nauč se vnímat, kdy máš které NE použít. Tzv. elegantně někoho poslat doprdele :-) Nauč se vysvětlovat proč NE. Proveď druhou stranu procesem. Nesedí to s aktuálními firemními cíly? Jde to proti hodnotám? Je to příliš složité? Celkem fajn návod na to jak říkat NE je třeba tady.

Dostaň čas pod kontrolu

Oh boy, plný kalendář a tuna meetingů je osud každého product manažera. Někdo chce update, ty potřebuješ někoho uhnat. Groomingy a planningy a team syncs. Prezentace firmě, prezentace klientům, rozhovory s uživateli.

Pořád a pořád dokola si opakuj, co je tvoje aktuálně nejdůležitější role a podle toho si kalendář organizuj. Odmítej schůzky bez jasné agendy a jasného výstupu. Pochop, kdy je lepší dostat lidi do jedné místnosti vs kdy něco stačí napsat do slacku.

Ty jsi šéfem svého kalendáře. Udělej si každý den blocky na svou hlubokou práci — na research, psaní zadání, přemýšlení o dalších krocích. Jednu třetinu dne. Tvá hodnota pro firmu není běhat po schůzkách, tvá hodnota je o zkoumání a vyhodnocování příležitostí, o hodnotě, kterou doručíš zákazníkům. A to se na nekonečných schůzkách nestane.

Je OK odmítat schůzky, které ti nepřináší hodnotu v cestě za cílem. Měj plán a cíl a podle toho řiď svůj čas.

Být off je OK

Tím, jak se umíme zavřít do repetitivní denní agendy, si zasíráme mozek. Hlava je přehlcená věcmi, které pro nás nejsou relevantní, ale přesto se snažíme dosadit je do nějaké mega rovnice.

Když nebudu na standupu, něco se může podělat. Co když nebudu na téhle schůzce a bude tam pro mě něco důležitého? Co když nepopíšu hodně detailně tohle zadání a vývojář to udělá špatně? Co když neodpovím těmhle lidem do 15 minut na slacku?

Překvápko: nic se nestane. Ne fakt ne. Já vím, že je tam výmluva. Ale fakt se nic nestane. Věci mají setrvačnost a když náhodou onemocníš, firma se taky nesloží :)

Nauč se dělat si prostor pro to být čas od času off. Odpočívat, umět si udělat focus bez shonu a makat třeba z kavárny s vypnutým slackem a mailem. Střídat prostředí a způsoby práce umožňuje hlavě zůstat fresh a dělat správná rozhodnutí.

Nedělej babysitting

Tohle je strašná úchylárna… product manager nemá dělat babysitting vývojářům. Nemá dělat fulltime projekťáka nebo scrum mastera.

Denní push vývojářů nebo designerů je hnusnej mikromanagement. Tvá práce není dělat babysitting.

Pokud narážíš na to, že třeba vývojáři nejsou samostatní, řeš to systémově. Vymyslete, jak mohou dělat svou práci bez tebe. Neřeš to svým časem. Je to dlouhodobá cesta do pekla, zabřednutí do denní rutiny.

Uč se lidi řídit pomocí cílů, zahrnuj je do návrhů řešení a ujišťuj se, že druhá strana pochopila o co jde.

Nejsi na to sám

Každý dobrý produkt postavil tým lidí, nikdy jen jeden člověk. Média nám do hlavy vtloukají pokřivený senzacechtivý obraz vždy jednoho konkrétního génia — Muska, Jobse, u nás asi Tomáše Čupra. Ale nikdo z nich nedokázal postavit všechno sám. Každý kolem sebe měl tým schopných lidí a byl leader, který vedl za konkrétním cílem. Spousty malých detailů, které na jejich produktech milujeme, přišly od malých individual contributorů. Vývojářů, designerů, produkťáků, zákaznické...

Je důležité nechat hlavou otevřenou nápadům ostatních a motivovat je. Nikdo nemáme patent na rozum. Jako produkťák si musíš být vždy jist tím, jaký problém chceš uživatelům/zákazníkům vyřešit a jaké cíle firmy chceš splnit a konkrétní řešení vymysli společně s týmem.

Tvoříš televizní seriál

Stejně jako příběh a postavy v televizních seriálech se i produkt vyvíjí postupně. Propojený Apple ekosystem nevznikl přes noc. SpaceX neuměl přistát přes noc. Rohlík neuměl dovážet obrovskou škálu nákupů přes noc.

Stav jednu věc po druhé, doručuj hodnotu zákazníkům i firmě průběžně. Měj focus, cíle a očekávání. Prioritizuj na základě znalosti zákazníků, trhu, strategie firmy a svého interního hlasu.

Product management is art

V product managementu se najde hromada lidí, kteří jedou podle šablon. Akademičtí produkťáci bez reálných zkušeností. Očekávají od pozice nějakou prestiž, moc nad ostatními a slovo manažer na vizitce.

Ale jak je pochopitelné z celého článku — dobrý produkt je umění, ne tabulka. Je to kombinace tvé odvahy, sebedůvěry, znalosti trhu, zákazníků, byznysu firmy, UX, technologie a stroje času, kdy se snažíš věštit budoucnost.

A ty, jenom ty jsi ten, kdo tu budoucnost může postavit. Najdi cestu jak toho dosáhnout. Go for it, tiger!

--

--