Vo noze a vo koze — jak mluvit se šéfem

Proč se nám nedaří šéfovi vysvětlovat věci a co s tím dělat.

Jakub Brabec
5 min readMar 21, 2022
Noha a koza

Nedílnou součástí skillsetu produkťáka je umět dobře komunikovat. Poslouchat, psát, kreslit, a mluvit se šéfy, stakeholdery, zákazníky, designery, vývojáři, právníky...

Komunikaci se různými formami učíme už od narození. Žijeme “s ní” desetiletí, ovládáme dokonce cizí jazyky a přesto… přesto nás šéf nebo kolega umí vytočit do běla jenom protože si nerozumíme.

TL;DR;

  • Každý mluvíte jiným jazykem a musíte najít společný slovník
  • Nedomnívej se a vždycky se ptej
  • Připomínej ostatním o čem se bavíte
  • Používej kreslení nebo psaný projev pro snažší pochopení

Je to jako se světlem

Učím se fotit a loni jsem si zaplatil kurz u jednoho z velkých českých fotografů, který fotkou vypráví komplexní příběhy.

Kurz byl na téma svícení — jak pracovat s emocemi, jak propojovat prostředí a navodit atmosféru, kterou chci. Hned na začátku kurzu řekl Standa jednu podstatnou věc:

Světlo je všude kolem nás, ale nikdo mu nerozumí a nevnímá ho. Musíte ho začít studovat a pozorovat, abyste ho pochopili. Je to dovednost.

A to mi přijde jako naprosto fantastický příměr.

S komunikací je to jako se světlem. Je všude kolem nás, vidíme ji a používáme ji, ale nevnímáme ji a proto si nerozumíme.

Počítáme s tím, že když někdo něco říká nebo píše, tak to tak i myslí. Spousty věcí bereme jako jasné úkoly nebo pokárání. Hlava si něco dokreslí a domyslí a pak nás frustruje, že nás protistrana neumí pochopit i přes to, že to tak nemyslela.

Tvůj šéf je klingon a lidi z legalu jsou taky blbci

Pojďme na to mrknout příkladem

Šéf: Musíme už udělat ty nové funkce o kterých jsme se bavili, musíme na tom začít makat.

PM: Podíváme se na to.

… uplyne nějaká doba

Šéf: Tak co, už je to hotový?

PM: Není, koukali jsme se a nedává nám to úplně smysl, obchod říkal…

Šéf: Co tam furt řešíte?! Vždyť je to přece jasný, udělejte to. Ať je to teď ve sprintu. (hlasitě opustil konverzaci)

… uplynou 4 super stresové týdny pro celý team “protože to šéf řekl”

PM: Hele, tak to konečně máme.

Šéf: Co to je? S tímhle nemůžem ven. Proč se to nepromyslelo?

PM: … vždyť jsi chtěl ať to je rychle

Klasická vyhrocená situace a totální selhání komunikace obou stran. Jedna neumí vyjádřit svou potřebu, druhá si to překládá jinak.

Nebudu se teď vůbec zaměřovat na to, že produkťák neudělal dobře svou práci a nezjistil si skutečnou potřebu nebo nevalidoval řešení a podlehl potřebě dodávat.

Chci se zaměřít na to co komunikace od šéfa může znamenat:

Musíme už udělat ty nové funkce o kterých jsme se bavili, musíme na tom začít makat.

Ve skutečnosti může znamenat:

Tohle jsem identifikoval jako klíčový pro firmu. Nikdo na trhu to nedělá a nám to může přinést výhodu oproti konkurenci. Čekám, že si to zavlastníš a vymyslíš, jak to udělat a dáš mi echo

A zatímco PM odpoví:

Není to hotové, koukali jsme se a nedává nám to úplně smysl, obchod říkal…

Šéf slyší:

Vysrali se na to a nehledali dostatečně řešení. Proč se vymlouvají na obchod, když to obchod může dělat jak potřebujeme? Já si musim udělat všechno sám…

A začne reagovat tlakem a tím celá situace sklouzne do ještě šílenějšího pekla, protože “šéf řekl”.

Obě strany měly odlišná očekávání, protože se o nich spolu nebavily.

Jak už jsem psal ve čtrnácteru produkťáka, šéf nemusí mít pravdu. Není to člověk, který má odpověď na všechno ve vesmíru a brilantní komunikační skills. Jeho rolí je co nejrychleji posouvat firmu/produkt a ne babysittovat jestli tomu dostatečně rozumíš. Stejně jako ty očekáváš samostatnost vývojářů a designera, on ji očekává od tebe. Čeká, že se dozeptáš, že si o příležitosti něco zjistíš a že přijdeš s řešením. A že ho budeš držet in the loop. Prostě že uděláš produkťácký job.

Šéf mluví jazykem, který zná on — klingonsky. Používá třeba názvy features namísto problémů nebo příležitostí, protože je to jednodušší. Hotovo ve sprintu pro něj může znamenat, že je to v produkci a přináší to hodnotu zákazníkům. Makejte na tom rychle může znamenat, že chce aby někdo začal doménu rozklíčovávat a přišel s řešením — a ne že se hned vyvíjí něco, co nedává smysl.

Kupte si slovník

Musíte si zařídit stejný slovník. Všechny tyhle nuance se balí v obrovský balík nedorozumění a frustrace. Šéf si myslí, že jsi neschopný/á, ty si myslíš, že šéf je idiot. Ale sahá to mnohem dál — je to stejné s designery, s vývojáři a třeba s právníky.

Takže pár pravidel:

  1. Nedělej unáhlené závěry dokud nevíš, jak to protistrana skutečně myslí
  2. Nikdy se nikoho neboj ptát když nevíš (i když je to šéf šéfa)
  3. Ptej se 2x aby sis byl jistý/á
  4. Říkal to šéf znamená prd pokud nevíš, co ve skutečnosti myslel
  5. Pokud se nedaří se domluvit, nevzdávej to a vymysli, jak to vyřešit (přizvat si moderátora, promluvit si jindy, napsat sloh, zkusit něco načrtnout a přijít s návrhem a otevřít diskuzi…)
  6. Dobrá komunikace na začátku umí ušetřit obrovské množství stresu na konci
  7. Nauč se slovník ostatních a hodně kresli, protože vizuálu rozumíme snáz
  8. Při komunikaci po delší době (třeba update po týdnu) vždy uveď ostatní do kontextu (třeba jednoduchým slidem “Proč to řešíme”)
  9. Vysvětli ostatním jak funguješ (třeba ostatním oddělením udělej nalejvárnu o tom, co dělá produkt a jak mluvit stejně)

… je zřejmé, že to není o ničem jiném, než se naladit na stejnou jazykovou vlnu. A pokud se to nedaří, tak to nevzdávat a snažit se dál.

Další krásné články

Pokud tě zajímá, jak se jako produkťák můžeš sám vzdělávat, mrkni sem.

Pokud tě zajímají věci, který všichni známe, ale stejně si je pořád musíme připomínat, mrkni na čtrnáctero produkťáka.

--

--